List of elected MPs

By Admin

Added 17 February 2016

We are updating our list of the new Members of Parliament

List of elected MPs

 

 

 UGANDA DECIDES 2016


We are updating the list of the 10th Parliament  


 


DISTRICT                       


 WINNER                    

 WOMAN MP             

     

ABIM

   

 Labwor

 

 

 Woman

 

 Janet Akech Okori-moe (NRM)

 

 

 

ADJUMANI

 

 

 East Moyo

 

 

 Adjumani West

 Gen. Moses Ali

 

 Adjumani East

  Mark Dulu

 

Woman

 

 Jesssica Ababiku (NRM)

 

 

 

AGAGO

 

 

 Agago North

 Ogenga Latigo Moris (FDC)

 

 Agago

 Otto Edward Makmot (IND)

 

 Woman

 

 Akello Judith Franca (FDC)

 

 

 

ALEBTONG

 

 

 Ajuri

 

 

 Moroto

 Samuel Okwir

 

Woman

 

 Christine Ayo Achen (NRM)

 

 

 

AMOLATAR

 

 

 Kioga

 Anthony Okello (NRM)

 

 Woman

 

 Doreen Amule (NRM)

 

 

 

AMUDAT

 

 

 Upe

 

 

 Woman

 

 Rose Nawot (IND)

 

 

 

AMURIA

 

 

 Amuria

 Musa Francis Ecweru (NRM)

 

 Kapelebyong

 Julius Ocen (Ind)

 

 Orungo

 Jeje Odong (NRM)

 

Woman

 

 Susan Amero (NRM)

 

 

 

AMURU

 

 

 Kilak 

 Olanya Gilbert (FDC)

 

 Kilak North

 Akol Anthony (FDC)

 

 Woman

 

 Akello Lucy (FDC)

 

 

 

APAC

 

 

Maruzi

 Akora Maxwell

 

Kwania

 Tony Ayo (FDC)

 

Woman

 

 Awor Betty Engola

 

 

 

ARUA

 

 

Terego East

Obiga Mario Kania

 

Terego west

Moses Angundru

 

Lower Madi

Ogama Ismail

 

Upper Madi

Etuuka Isaac

 

Ayivu County

Atiku Bernard (FDC)

 

Vurra

Dr. Ajedra Aridru Gadson (NRM)

 

Arua Municipality

Col. Ibrahim Abiriga (NRM)

 

Woman 

 

 Mourine Osoru (NRM)

 

 

 

BUDAKA

 

 

 Iki-Iki

 Robert Kasolo (NRM)

 

 Budaka

 Kiziekia Mbogo (NRM)

 

Woman

 

 Pamela Nasiyo (NRM)

 

 

 

BUDUDA

 

 

 Manjiya

 John Baptist Nambeshe (NRM)

 

 Lutseshe

 Geofery Watenga (IND)

 

 Woman

 

 Justine Khainza (NRM)

 

 

 

BUGIRI

 

 

 Bukooli Central

 Solomon Silwany

 

 Bukooli North

 

 

Woman

 

 Agnes Taàka

 

 

 

BUHWEJU

 

 

 Buhweju

 Francis Mwijukye (FDC)

 

Woman

 

 Olive Koyekyenga (Ind)

 

 

 

BUIKWE

 

 

 Buikwe North

 

 

 Buikwe South

 David Mutebi (NRM)

 

 Buikwe East

 

 

Lugazi

 Isaac Mulindwa Ssozi (NRM)

 

Woman

 

 Judith Babirye (NRM)

 

 

 

BUKEDEA

 

 

 Bukedea

 Ikojo Bosco (NRM)

 

Kachumbala

 Isiagi Patrick Opolot (NRM)

 

 Woman

 

 Anita Among (NRM)

 

 

 

BUKOMANSIMBI

 

 

 Bukomansimbi South

 Deogratious Kiyingi (DP)

 

 Bukomansimbi North

 Ruth Katushabe (NRM)

 

 Woman

 

 Veronica Nnanyondo (DP)

 

 

 

BUKWO

 

 

 Kongasis

 Paul Chelimo (NRM)

 

 Woman

 

 Evelyn Chemutai (NRM)

 

 

 

BULAMBULI

 

 

 Bulambuli

 Alex Burundo (NRM)

 

 Elgon

 Nyasio M. Womakuyu (NRM)

 

Woman

 

 Sarah Wekoba Mudiini (NRM)

 

 

 

BULIISA

 

 

 Buliisa

 Mukitale Stephen (NRM)

 

 Woman

 

 Norah Bigirwa Nyendwoha (NRM)

 

 

 

BUNDIBUGYO

 

 

Bunghedera

 Kibanzanga Christopher (NRM)

 

Bwamba

 Richard Gafabusa (NRM)

 

Woman

 

 Josephine Babungi (NRM)

 

 

 

BUSHENYI

 

 

Igara East

 Andrew Marshal (NRM)

 

Igara West

 

 

Bushenyi-Ishaka 

 Arinda Gordon (NRM)

 

Woman

 

 Karooro Okurut (NRM)

 

 

 

BUSIA

 

 

 Samia Bugwe North

 Gideon Onyango (Ind)

 

 Samia Bugwe South

 Julius Maganda (NRM)

 

Busia Municipality

 Geoffrey Macho (NRM)

 

Woman

 

 Jane Nabulindo Kwoba (Ind)

 

 

 

BUTALEJA

 

 

 Bunyole East

 

 

 Bunyole West

 

 

 Woman

 

 Milly Mugeni (NRM)

 

 

 

BUTALAMBALA

 

 

 Butambala

 Muwanga Kivumbi (DP)

 

 Woman

 

 Lydia Mirembe Kalule (IND)

 

 

 

BUVUMA

 

 

 Buvuma Islands

 Robbert Migadde (NRM)

 

 Woman

 

 Egunyu Nantume Jennifer (NRM)

 

 

 

BUYENDE

 

 

 Budiope East

 Goefrey Dhamuzungu (NRM)

 

 Budiope West

 Robert Musoke (NRM)

 

 Woman

 

 

 

 

 

DOKOLO

 

 

 Dokolo South

 

 

 Dokolo North

 

 

 Woman

 

 Cecilia Ogwal (FDC)

 

 

 

GOMBA

 

 

 Gomba West

 Robina Rwakojo (NRM)

 

 Gomba East

 Emmanuel Kalule Ssengo (NRM)

 

 Woman

 

 Sylvia Nayebale (NRM)

 

 

 

GULU

 

 

Aswa

 

 

Omoro

 Jacob Oulanyah (NRM)

 

Gulu Municipality

 Lyandro Komakech (DP)

 

Tochi

 Okot Peter (DP)

 

Woman

 

 

 

 

 

HOIMA

 

 

Bujumbura South

 

 

Bujumbura North

 

 

Bujumbura East

 

 

Buhaguzi

 Dan Muhairwe (NRM)

 

Hoima Municipality

 Lawrence Bategeka (NRM)

 

Woman

 

 

 

 

 

IBANDA

 

 

 Ibanda South 

 

 

 Ibanda North

 

 

 Woman

 

 Jovrine Kariisa (NRM)

 

 

 

IGANGA

 

 

Kigulu North

 Bwino Kyakulaga (NRM)

 

Kigulu South

 Andrew Kaluya (NRM)

 

Iganga Municipality

 Peter Mugema Panadol (NRM)

 

Bugweri

 Abdu Katuntu (NRM)

 

Woman

 

 Airat Kawudha (NRM)

 

 

 

ISINGIRO

 

 

 Isingiro South

 Alex Byarugaba (NRM)

 

 Isingiro North

 Rwamirama Bright (NRM)

 

 Bukanga

 Stephen Kangwagye (NRM)

 

 Woman

 

 Justine Ayebazibwe Kashaija (NRM)

 

 

  

JINJA

 

 

Kagoma

 Moses Walyomu (NRM)

 

Jinja Municipality West

 Moses Balyeku (NRM)

 

Jinja Municipality East

 Nathan Samson Igeme Nabeta (NRM)

 

Butembe

 Nelson Lufafa (NRM)

 

Woman

 

 Loy Katali

 

 

 

KAABONG

 

 

 Dodoth East

 

 

 Dodoth West

 Simon Lokodo (NRM)

 

 Ike

 

 

 Woman

 

 

 

 

 

KABALE

 

 

Rukiga

 Herbert Kabafunzaki (NRM)

 

Ndorwa West

 David Bahati (NRM)

 

Ndorwa East

 Wilfred Niwagaba (NRM)

 

Kabale Municipalilty

 Andrew Baryayanga (Ind)

 

Rubanda West

 Denis Sabiiti (NRM)

 

 Rubanda East

 

 

Woman

 

 Catherine Ndamira (NRM)

 

 

 

KABAROLE

 

 

Fort Portal Municipality

 Alex Ruhunda (NRM)

 

Burahya

 Margaret Muhanga (NRM)

 

Bunyangabu

 Adolf Mwesige (NRM)

 

Woman

 

 Sylvia Rwabwogo (NRM)

 

 

 

KABERAMAIDO

 

 

 Kalaki

 Kenneth Ongalo Obote

 

 Kaberamaido

 Veronica Isala

 

 Woman

 

 Maria Ajilo

 

 

 

KALANGALA

 

 

Bujumba

 

 

Kyamuswa

 

 

Woman

 

 

 

 

 

KALIRO

 

 

 Bulamogi

 

 

 Bulamogi North West

 

 

 Woman

 

 

 

 

 

KALUNGU

 

 

 Kalungu East

 Vincent Ssempijja (NRM)

 

 Kalungu West

 Joseph Ssewungu (DP)

 

 Woman

 

 

 

 

 

KAMPALA

 

 

Kampala Central

 Mohammad Nsereko (Ind)

 

Kawempe North

 Ssebaggala Abdu Latif Sengendo

 

Kawempe South

 Mubarak Munyagwa (Ind)

 

Makindye East

 Kasozi (FDC)

 

Makindye West

 Allan Ssewanyana (DP)

 

Rubaga North

 Beti Olive Kamya (UFA)

 

Rubaga South

 Kato Lubwama (DP)

 

Nakawa

 Michael Kabaziguruka (FDC) 

 

Woman

 

  Nabilah Naggayi Sempala

 

 

 

KAMULI

 

 

Buzaaya

 

 

Kamuli Municipality

 Rehema Watongola (NRM)

 

Bugabula North

 Moses Kizige (NRM)

 

Bugabula South

 Maurice Kibarya

 

Woman

 

 Rebecca Kadaga (NRM)

 

 

 

KAMWENGE

 

 

 Kitagwenda

 

 

 Kibale East

 Frank Tumwebaze (NRM)

 

 Kibale

 

 

 Woman

 

 Robinah Nabanja (NRM)

 

 

 

KANUNGU

 

 

 Kinkizi East

 Chris Baryomunsi (NRM)

 

 Kinkizi West

 James Kaberuka

 

 Woman

 

 Elizabeth Karungi (NRM)

 

 

 

KAPCHORWA

 

 

Tingey

 

 

Kapchorwa Municipality

 

 

Woman

 

 

 

 

 

KASESE

 

 

Bukonzo East

 Tony Kahungu (FDC)

 

Bukonzo West

 Katushabe John Bwambale (FDC)

 

Busongora North

 William Nzoghu (FDC)

 

Busongora South

 Jackson Kathika (FDC)

 

Kasese Municipality

 Robert Bwambale (FDC)

 

Woman

 

 Winfred Kiiza (FDC)

 

 

 

KATAKWI

 

 

 Usuk

 Peter Ogwang (NRM)

 

 Toroma

 Cyrus Amodoi (Ind)

 

 Woman

 

 Violet Akurut

 

 

 

KAYUNGA

 

 

 Bbale

 George Kumama (NRM)

 

 Ntenjeru North

 Amos Lugoloobi (NRM)

 

 Ntenjeru South

 Fred Kabaseke (NRM)

 

 Woman

 

 Aidah Nantaba (Ind)

 

 

 

KIBAALE

 

 

Bugangaizi East

 Onesmus Twinamatsiko (Ind)

 

Bugangaizi West

 Kasirivu Atwooki (NRM)

 

Buyaga East

 Eric Musana (NRM)

 

Buyaga West

 Barnabas Tinkasiimire (NRM)

 

Buyanja

 Matia Kasaija (NRM)

 

 

 

 

Woman

 

 Robinah Nabbanja (NRM)

 

 

 

KIBOGA

 

 

Kiboga East

 

 

 Woman

 

 

 

 

 

KIBUKU

 

 

 Kibuku

 Herbet Kanobere (NRM)

 

 Kabweri

 Gohanahasa Zindola (FDC)

 

 Woman

 

 

 

 

 

KIRUHUURA

 

 

 Nyabushozi

 Fred Mwesigye (NRM)

 

 Kazo

 

 

 Kashongi

 

 

 Woman

 

 

 

 

 

KIRYANDONGO

 

 

 Kibanda

 

 

 Kibanda North

 

 

 Woman

 

 Hellen Kahunde (NRM)

 

 

 

KISORO

 

 

Kisoro municipality

 Sam Byibesho (NRM)

 

Bufumbira North

John Kamara (NRM)

 

Bufumbira South

 Sam Bitangaro (NRM)

 

Woman

 

 Rose Kabagyenyi (NRM)

 

 

 

KITGUM

 

 

Kitgum Municipality

 Beatrice Anywar (Ind)

 

Chua West

 Ojara Okin (IND)

 

Chua East

 

 

Woman

 

 

 

 

 

KOBOKO

 

 

 Koboko

 James Baba (NRM)

 

 Koboko North

 Elly Asiku (NRM)

 

 Koboko Municipality

 Evelyne Anite (NRM)

 

Woman

 

 Margaret BabaDiri (NRM)

 

 

 

KOLE

 

 

 Kole North

 

 

Kole South

 

 

 Woman

 

 

 

 

 

KOTIDO

 

 

Kotido Municipality

 

 

Jie

 Morris Adome Bildad (NRM)

 

Woman

 

 

 

 

 

KUMI

 

 

Kumi Municipality

 Aogon Cyrus (Independent)

 

Kanyum

  Ismael Arwot (NRM)

 

Kumi 

 Charles Ilukor (NRM)

 

Woman

 

 Amoding Monicah (NRM)

 

 

 

KWEEN

 

 

Kween

 Lawrence Cherop

 

Woman

 

 

 

 

 

KYANKWANZI

 

 

Kiboga West

 

 

Butemba

 

 

Ntwetwe

 

 

Woman

 

 

 

 

 

KYEGEGWA

 

 

Kyaka South

 Jackson Rwakafuuzi (NRM)

 

Kyaka North

 Paul Asaba (NRM)

 

 

 

 

Woman

 

 No elections

 

 

 

KYENJOJO

 

 

 Mwenge North

 Lawrence Akugizibwe (NRM)

 

 Mwenge South

 Aston Kajara (NRM)

 

 Mwenge Central

 Tom Butime (NRM)

 

 Woman

 

 Seperanza Baguma Muhenda (NRM)

 

 

 

LAMWO

 

 

 Lamwo

 Hilary Obaloker Onek (NRM)

 

 Woman

 

 

 

 

 

LIRA

 

 

Erute South

 Jonathan Odur (UPC)

 

Erute North

 Angiro Abac Acon

 

Lira Municipality

 Jimmy Akena (UPC)

 

Woman

 

 Joy Ongom Atim

 

 

 

LUUKA

 

 

 Luuka

 

 

Luuka South

 

 

 Woman

 

 

 

 

 

LUWERO

 

 

Katikamu North

 Abraham Byandala

 

Katikamu South

 

 

Bamunanika

 John Chrysestom Muyingo (NRM)

 

Woman

 

 Lillian Nakate (NRM)

 

 

 

LWENGO

 

 

 Bukoto East

 Florence Namayanja (DP)

 

 Bukoto West

 

 

 Bukoto South

 Muhamad Mbabaali (NRM)

 

Bukoto Midwest

 Joseph Kasozi (NRM)

 

 Bukoto Central

 Edward Ssekandi (NRM)

 

Woman

 

 Lillian S. Nakamate (NRM)

 

 

 

LYANTONDE

 

 

 Kabula

 James Kakooza (IND)

 

 Woman

 

 

 

 

 

MANAFWA

 

 

 Bubulo West

 

 

 Bubulo East

 

 

 Woman

 

 Mary Goretti Kitutu (NRM)

 

 

 

 MARACHA

 

 

Maracha East

 Acidri James

 

Maracha County

Oguzu Lee Denis

 

Woman

 

 Ayaka Rose Atima

 

 

 

MASAKA

 

 

Masaka Municipality

 Matthias Mpuuga (DP)

 

Woman

 

 Babirye Kabanda (DP)

 

 

 

MASINDI

 

 

Bujenje

 Patrick Kasumba (NRM)

 

Buruli

 Zerubabel Nyira (NRM)

 

Masindi Municipality

 Ernest Kiiza (NRM)

 

Woman

 

 Jalia Bintu (NRM)

 

 

 

MAYUGE

 

 

 Bunya East

 Waira Kyewalabye Majegere (Ind)

 

 Bunya West

 

 

 Bunya South

 

 

 Woman

 

 Julie Mukoda Zabwe (Ind)

 

 

 

MBALE

 

 

Bungokho North

 Gershom Wambede (FDC)

 

Bungokho South

 Michael Werikhe (NRM)

 

Mbale Municipality

 Jack Wamai (FDC)

 

Woman

 

 Connie Galiwango (NRM)

 

 

 

MBARARA

 

 

Rwampara

 Charles Ngabirano (NRM)

 

Kashari South

 Nathan Itungo (NRM)

 

Kashari North

 Wilberforce Yaguma (NRM)

 

Mbarara Municipality

 Michael Tusiime (NRM)

 

Woman

 

 Rosette Kajungu Mutambi (NRM)

 

 

 

MITOMA

 

 

 Ruhinda 

 Kahonda Dononsio (NRM)

 

 Ruhinda North

 Thomas Tayebwa (NRM)

 

 Woman

 

 

 

 

 

 MITYANA

 

 

 Mityana Municipality

 Henry Kamya Makumbi

 

Busujju

 David Kalwanga (Independent)

 

Mityana South

 Godfrey Kiwanda (NRM)

 

Mityana North

 Godfrey Kiwanda (NRM)

 

Woman 

 

 Judith Nabakooba (NRM)

 

 

 

 MOROTO

 

 

Moroto Municipality

 Fred Angella (NRM)

 

Matheniko

 John Baptist  Lokii (NRM)

 

Tepeth

 Albert Lokoroi (NRM)

 

Woman

 

 Anna Logiel (NRM)

 

 

 

 MOYO

 

 

West Moyo

 Alero Tom Aza (NRM)

 

Obongi

 Hassan Kaps Fungaro (FDC)

 

Woman

 

 

 

 

 

 MPIGI

 

 

Mawokota North

 Amelia Kyambadde

 

Mawokota South

 John Bosco Lubyayi (NRM)

 

Woman

 

 

 

 

 

 MUBENDE

 

 

Buwekula

 

 

Kassanda

 

 

Bukuya

 

 

Kasambya North

 

 

Kasambya South

 

 

Kasambya

 

 

Woman

 

 

 

 

 

 MUKONO

 

 

Ntenjeru North

 Amos Lugoloobi (NRM)

 

Ntenjeru South

 Muyanja Ssenyonga (NRM)

 

Mukono Municipality

 Betty Nambooze Bakireke

 

Mukono South

 Muyanja Ssenyonga

 

Mukono North

 Ronald Kibuule

 

Woman

 

 

 

 

 

 NAKAPIRIPIRIT

 

 

 Pian 

 Achia Remegio (NRM)

 

 Chekwii/Kadam

 

 

 Woman

 

 

 

 

 

 NAKASEKE

 

 

 Nakaseke South

 Semakula Luttamaguzi (DP)

 

 Nakaseke North

 

 

 Woman

 

 

 

 

 

 NAKASONGOLA

 

 

 Nakasongola

 

 

 Butyebo

 

 

 Woman

 

 

 

 

 

 NAMAYINGO

 

 

Bukooli Central

 Solomon Salwany (NRM)

 

 Bukooli Island

 

 

 Bukooli South

 

 

 Woman

 

 

 

 

 

 NAMUTUMBA

 

 

 Busiki

 

 

 Woman

 

 Mariam Naigaga (NRM)

 

 

 

 NAPAK

 

 

 Bokora

 Terence Achia Sodium (NRM)

 

 Woman

 

 Stella Namoe Inyomera (NRM)

 

 

 

 NEBBI

 

 

Padyere

 Jousha Anyawarach (IND)

 

Jonam

 Emmanuel Ongiertho (FDC)

 

Woman

 

 Jacqueline Aol (NRM)

 

 

 

 NGORA

 

 

Ngora

 Abala David

 

Woman

 

 Amongin Jacquiline (NRM)

 

 

 

 NTOROKO

 

 

 Ntoroko

 Gerald Rwemulikya (NRM)

 

Woman

 

 Anne Mary Kobugabe (Ind)

 

 

 

 NTUNGAMO

 

 

Ntungamo Municipality

 Gerald Karuhanga (Independent)

 

Kajara

 

 

Ruhaama

 

 

Rushenyi

 Mwesigwa Rukutana (NRM)

 

Woman

 

 

 

 

 

 NWOYA

 

 

 Nwoya

  Simon Oyet

 

Woman

 

 Lilly Adong

 

 

 

 OTUKE

 

 

 Otuke

 Julius Acon (NRM)

 

 Woman

 

 Sylivia Akello (NRM)

 

 

 

 OYAM

 

 

 Oyam North

 Charles Okello Engola (NRM)

 

 Oyam South

 Betty Amongi (NRM)

 

 Woman

 

 

 

 

 

 PADER

 

 

 Aruu

 Odonga Otto (FDC)

 

 Aruu North

 Lucy Aciro Otim

 

 Woman

 

 Lowila Oketayot

 

 

 

 PALLISA

 

 

Agule

 Francis Mukura (IND)

 

Butebo

 Fred Mudokoi (NRM)

 

Pallisa

 Jacob Opolot (NRM)

 

Kibale

 

 

Woman

 

 

 

 

 

 RAKAI

 

 

Kakuuto

 

 

Kooki

 

 

Kyotera

 

 

Buyamba

 

 

Woman

 

 

 

 

 

 RUBIRIZI

 

 

 Bunyaruguru

 

 

 Katerera

 

 

 Woman

 

 

 

 

 

 RUKUNGIRI

 

 

 Rubabo

 Mary Paula Kebirungi Turyahikayo (NRM)

 

 Rukungiri Municipality

 

 

 Rujumbura

Fred Turyamuhweza

 

 Woman

 

 Winnie Matsiko (NRM)

 

 

 

 SEMBABULE

 

 

 Mawogola

 

 

 Mawogola North

 Sam Kutesa

 

 Lwemiyaga

 Theodore Ssekikubo

 

 Woman

 

 Hanifa Kawooyaer

 

 

 

 SERERE

 

 

 Serere

 Patrick Okabe (NRM)

 

 Kasilo

 Elijah Okupa (FDC)

 

 Woman

 

 Hellen Adoa (NRM)

 

 

 

 SHEEMA

 

 

Sheema North

 Elioda Tumwesigye

 

Sheema South

 Ephraim Kamuntu

 

 Woman

 

 Jacklet Atuhaire

 

 

 

 SIRONKO

 

 

 Budadiri East

 Vincent Wabwoya (NRM)

 

 Budadiri West

  Nandala Mafabi (FDC)

 

 Woman

 

 Florence Nambozo (NRM)

 

 

 

 SOROTI

 

 

 Soroti Municipality

 Herbert Edmond Ariko (FDC)

 

 Dakabela

 Cosmas Elotu (NRM)

 

 Woman

 

 Florence Nambozo

 

 

 

 TORORO

 

 

 Tororo 

 Apollo Yeri Ofwono

 

 West Budama South

 

 

 West Budama North

 

 

 Tororo North

 

 

 Tororo Municipality

 Ofwono Yeri (NRM)

 

Woman

 

 

 

 

 

 WAKISO

 

 

 

 

 

 Entebbe Municipality

 

 

 Kyadondo North

 

 

 Kyadondo East

Sitenda Sebalu (NRM)

 

 Busiro East

 Medard Lubega Ssegona (DP)

 

 Busiro North

 Galabuzi Ssozi Emmanuel (Ind)

 

 Busiro South

 Peter Sematimba (NRM)

 

 Kiira Municipality

 Ibrahim Ssemujju Nganda (FDC)

 

Nansana Municipality

 Kasule Sebunya (NRM)

 

Sabagabo Municipality

 Ssempala Kigozi Emmanuel

 

Woman

 

 Rosemary Sseninde

 

 

 

 YUMBE

 

 

 Aringa

 Ashraf Olega (NRM)

 

 Aringa South

 Alioni Odria (NRM)

 

 Aringa North

 Onzima Godfery (NRM)

 

 Woman

 

 

 

 

 

ZOMBO

 

 

Okoro

 Simon Dujanga (NRM)

 

Ora

 Lawrence Biyika (NRM)

 

Woman

 

 Grace Kwiyocwiny (NRM)

 

 

 

prev next
PREVIOUS ARTICLE

Besigye pledges to support namesake

NEXT ARTICLE

Don’t fear, Besigye urges voters

Presidential Candidates 2016

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

2016 Election Events

«November 2017»
MonTueWedThuFriSatSun
30 31 01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 01 02 03

Presidential Candidates 2011

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Twitter Feed